האם עישון גורם לנשירת שיער?

מחצית מאוכלוסית העולם נשים וגברים מעשנים היום סיגריות, יצאנו לבדוק מהי ההשפעה של עישון על השיער והאם היא תורמת לנשירה.
האם עישון גורם לנשירת שיער
הרשת מחכה לשמוע גם:

אנשים רבים יודעים שעישון טבק מגדיל את הסיכויים שלך לפתח סרטן ריאות ומחלות בדרכי הנשימה. אבל ההשפעות הבריאותיות השליליות של עישון אינן מוגבלות לריאות שלך.

מחקר משנת 2018 הראה שעשן טבק מכיל יותר מ-7,000 כימיקלים, ולפחות 69 ידועים כגורמים לסרטן. כאשר אתה נושם כימיקלים אלה, הם יכולים לעבור מהריאות שלך לזרם הדם שלך. מהדם שלך, הם יכולים להתפשט לחלקים אחרים בגופך ולהשפיע לרעה על היבטים רבים של בריאותך.

אחת מתופעות הלוואי הפחות מוכרות של עישון היא עלייה בסיכוי לפתח נשירת שיער. לא בדיוק ברור למה עישון קשור לנשירת שיער, אבל חושבים שיש הרבה גורמים תורמים.

המשיכו לקרוא בעודנו חופרים לעומק בדרכים הרבות שעישון עלול לגרום לנשירת שיער.

כיצד עישון גורם לנשירת שיער

עישון סיגריות או מכשיר אידוי קנאביס עלול לגרום נזק לזקיקי השיער ולהגביר את הסיכון לפתח נשירת שיער.

מחקר משנת 2020 השווה את השכיחות של התקרחות אנדרוגנטית מוקדמת אצל גברים מעשנים ולא מעשנים בגילאי 20 עד 35. התקרחות אנדרוגנטית ידועה גם בתור התקרחות גברית או התקרחות נשית.

החוקרים מצאו כי 425 מתוך 500 מעשנים סבלו מרמה מסוימת של נשירת שיער בעוד שרק 200 מתוך 500 לא מעשנים הראו סימנים של נשירת שיער.

בסולם המילטון-נורווד של נשירת שיער, דרגה 3 מזוהה על ידי מיתון עמוק לאורך קו השיער. בכיתה ד', יש התקרחות בקודקוד שלך.

החוקרים מצאו כי ל-47 אחוז מהמעשנים הייתה נשירת שיער בדרגה 3 ו-24 אחוזים בדרגה 4. רק 10 אחוז מהלא מעשנים הגיעו לדרגות 3 או 4.

החוקרים הגיעו למסקנה שניקוטין וכימיקלים נלווים עשויים להיות אחראים להאצת נשירת שיער, אך יש צורך במחקר נוסף כדי לתמוך בתיאוריה זו.

עישון עלול גם לגרום ללחץ חמצוני ולהפחתת זרימת הדם לזקיקי השיער שלך שעלולים לתרום לנשירת שיער.

מתח חמצוני

עישון מגביר את ייצור הרדיקלים החופשיים בגוף. רדיקלים חופשיים הם מולקולות המגיבות בקלות למולקולות אחרות בגוף שלך ועלולות לגרום נזק ל-DNA של התאים שלך.

מתח חמצוני מתרחש כאשר יש כמות מוגזמת של פעילות רדיקלים חופשיים בגוף שלך. חשיפה לדברים הבאים עלולה לגרום ללחץ חמצוני:

 • עשן טבק
 • זיהום
 • קְרִינָה
 • קרניים אולטרא – סגולות

במחקר ישן יותר משנת 2003, חוקרים הציעו כי כימיקלים רעילים בעשן טבק עלולים להוביל לנזק ב-DNA של תאים בזקיקי השיער שלך. נזק ל-DNA של תאים אלה עלול להוביל לפגיעה בצמיחת שיער.

סקירת מחקר משנת 2018 מצאה שתאים בזקיקי השיער של קרקפת מתקרחת רגישים במיוחד ללחץ חמצוני.

זרימת דם מופחתת לזקיקי השיער שלך

כימיקלים בטבק יכולים להשפיע לרעה על מחזור הדם ועל בריאות הלב וכלי הדם. המקור האמין של FDAT אומר שעישון גורם גם להצטברות פלאק בכלי הדם שלך שמעלה את הסיכון שלך לפתח מצבים כמו:

 • קרישי דם
 • התקפי לב
 • שבץ

כלי דם מזינים את זקיקי השיער שלך ומאפשרים אספקת חומרים מזינים וסילוק פסולת. זרימת דם לקויה לקרקפת שלך עלולה להוביל לנשירת שיער או נזק לשיער.

דרכים אחרות שעישון גורם לנשירת שיער

עישון עלול להוביל לשינויים אחרים בגופך התורמים לנשירת שיער. כמה גורמים שהוצעו כוללים:

 • קידום שחרור של ציטוקינים פרו-דלקתיים, מאותתים לחלבונים המעודדים דלקת
 • צלקות של זקיקי השיער שלך עקב רמות מוגברות של ציטוקינים
 • שינוי רמות האנזים השולטות בעיצוב רקמות במחזור צמיחת השיער שלך
 • הגברת הידרוקסילציה של ההורמון אסטרדיול ועיכוב האנזים ארומטאז המוביל למצב של רמות אסטרוגן נמוכות

דרכים אחרות שעישון סיגריות משפיע על בריאות השיער שלך

יחד עם תרומה לנשירת שיער, עישון עלול להשפיע לרעה על בריאות השיער שלך במספר דרכים אחרות.

התחלה מוקדמת של שיער אפור. מחקר משנת 2013 מצא ראיות משמעותיות לכך שיש קשר בין הופעת שיער אפור לפני גיל 30 לבין עישון סיגריות.
השתלות שיער גרועות. סקירת מחקר משנת 2018 הראתה שאנשים שמעשנים נמצאים בסיכון גבוה יותר לפתח סיבוכים במהלך השתלות שיער כמו מוות של רקמת עור על הקרקפת.
עשוי להפוך את השיער לשביר יותר. ירידה בזרימת הדם לזקיקי השיער שלך עלולה לשבש את ייצור הקולגן ולהוביל לשיער שביר.
עשוי להפוך את השיער ליותר יבש. ייצור שמן לשיער נוטה לרדת כאשר אתה בן 45 עד 50, על פי סקירת מחקר משנת 2018. לחץ חמצוני מעישון עלול להאיץ את הזדקנות השיער שלך ולהוביל ליובש בגיל צעיר יותר.

האם אידוי גורם לנשירת שיער?

בשלב זה, ההשפעות הבריאותיות של אידוי עדיין אינן ידועות. מוצרי Vaping הם עדיין חדשים יחסית בשוק, וחוקרים עדיין מנסים להבין את כל ההשפעות שלו על הגוף שלך.

דו"ח משנת 2018 מצא ראיות משמעותיות לכך שאידוי עלול לגרום ללחץ חמצוני ולנזק ל-DNA. בתיאוריה, מתח חמצוני ונזקי DNA עלולים לתרום לנשירת שיער, אם כי יש צורך במחקר נוסף כדי להבין היטב את השפעות האידוי על השיער שלך.

האם נשירת שיער על רקע עישון הפיכה?

כאשר אתה מפסיק לעשן, אפשר לבטל חלק מהנזק שהעישון גרם לגוף שלך. לדוגמה, אם אתה עובר 15 שנים ללא עישון, הסיכון שלך ללקות בהתקף לב או שבץ מוחי שווה למישהו שמעולם לא עישן.

לא ברור אם אתה יכול לבטל נשירת שיער שנגרמה מעישון. חלק מהאנשים עם שיער דליל מסוגלים להשיג צמיחה מחודשת של שיער אם היא נגרמת על ידי מצב רפואי.

אם אתם מתמודדים עם נשירת שיער בדוגמא גברית או נשית, לא סביר שתבחין בצמיחה מחודשת משמעותית. אתה עשוי לגלות כי מריחת Rogaine (מינוקסידיל) עוזרת לך להשיג כמות מוגבלת של צמיחה מחודשת.

אסטרטגיות להפסקת עישון
הפסקת עישון היא קשה, אך יכולה להיות לה השפעה חיובית על היבטים רבים של בריאותך. רופא יכול לעזור לך ליצור תוכנית גמילה שנותנת לך את הסיכוי הטוב ביותר להצליח.

לסיכום

כאשר אתה נושם עשן טבק, כימיקלים יכולים לעבור מהריאות שלך לדם שלך. הדם שלך נושא את הכימיקלים האלה לחלקים אחרים של הגוף שלך, שם הם יכולים להשפיע לרעה על היבטים רבים של בריאותך.

עישון נחשב כגורם לנשירת שיער במספר דרכים כגון הפחתת זרימת הדם לקרקפת שלך וגרימת נזק ל-DNA של זקיקי השיער שלך. הפסקת עישון עשויה לעזור לך להשיג כמות מוגבלת של צמיחת שיער מחדש ולהשפיע לטובה על בריאותך בדרכים רבות אחרות.

ניווט מהיר
מידע נוסף
איפור קבוע

איפור קבוע

איפור קבוע  ~ “מראה מראה שעל הקיר, מי הכי יפה בעיר?” שבי רגע בנוח בכיסא ודמייני עולם

תוספות שיער שאלות ותשובות

תוספות שיער שאלות ותשובות

הרבה נשים פונות אלינו עם שאלות על תוספות שיער, אז החלטנו לעשות קצת סדר בבלאגן ולענות על השאלות שלכן בפוסט מרוכז ומסודר.

טיפים להחלקות שיער

טיפים להחלקות שיער

טיפים להחלקות שיער שאתן חייבות להכיר – נשים רבות בישראל נהנות משיער חלק בעקבות טיפולי שיקום לשיער

החלקת שיער

החלקת שיער

בשנים האחרונות, הפך תחום החלקות השיער לתחום עשיר ונפוץ מאוד. אך לכל מטבע יש שני כמובן שני